قوانين و راهنماي ميزبان


چرا ميزبان اتاقک شوم؟

چند سالي است که فرهنگ سفر تغيير کرده و مردم سفرهاي ارزان با تجربه‌هاي جديد را ترجيح مي‌دهند. اتاقک با فراهم آوردن بستري فني و قانوني تلاش کرده است فاصله بين مهمان و ميزبان را کم کند تا اجاره آنلاين اقامتگاه در کوتاه‌ترين زمان ممکن با بهترين کيفيت، امکان‌پذير باشد. پس اگر شما هم واحد اقامتي داريد که مي‌توانيد آن را اجاره دهيد به جمع ميزبان‌هاي ما بپيونديد و خيلي راحت کسب درآمد کنيد.

 


چطور ميزبان اتاقک شوم؟

برای اين کار کافی است در سايت اتاقک از منوی بالای صفحه روی گزينه «ميزبان شويد» کليک کنيد و سپس در سامانه اتاقک ثبت‌نام کنید. پس از ثبت‌نام می‌ةوانید با ثبت اقامتگاه جدید و تکمیل اطلاعات اقامتگاه به صورت کامل، میزبان اتاقک شوید. 

پس از ثبت اقامتگاه کارشناسان ما در سريع‌ترين زمان ممکن با شما تماس مي‌گيرند. در صورت تاييد اطلاعات و عکس‌ها اقامتگاه شما در سايت ثبت و براي رزرو توسط مهمان‌ها فعال مي‌شود.

 


قوانين رزرو و نحوه پرداخت اتاقک به ميزبان‌ها چگونه است؟

۱- نرخ اجاره ي واحدها از طرف ميزبان تعيين مي‌شود و درصدي از آن به عنوان کارمزد اتاقک محاسبه مي‌شود.

۲- اتاقک هزینه «رزروهای تایید شده» اقامتگاه را از مهمان‌ دریافت و پس از کسر مبلغ حق‌الزحمه و سایر هزینه‌ها در همان روز به کیف پول میزبان واریز می‌کند. مبلغ مورد نظر به‌صورت خودکار و بدون نیاز به درخواست به حساب میزبان‌ها واریز می‌شود.

۳- بر اساس قوانین حاکم در سامانه پایای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، درخواست‌های برداشت در روزهای غیر تعطیل که قبل از ساعت ۱۴ صادر شده باشند، در همان روز و در غیر این صورت در روز کاری بعدی انجام خواهد شد.

۴- در صورت وجود مغایرت در محاسبات، میزبان می‌تواند طی یک هفته پس از انجام پرداخت، مراتب را به اتاقک جهت بررسی، به‌صورت رسمی اعلام نمایند. بدیهی است پس از این بازه زمانی، اتاقک در اعمال تغییرات با توجه به تبعات آن، مختار خواهد بود.

۵-  نحوه‌ی محاسبه‌ی هزینه لغو رزرو توسط مهمان

۱-۵- سیاست لغو سهلگیرانه:اگر حداقل ۴۸ ساعت تا تاریخ سفر مانده باشد ۱۰۰ درصد هزینه بازگردانده می‌شود و اگر کمتر از ۴۸ ساعت باشد ۸۰ درصد بازگردانده می‌شود.

۲-۵- سیاست لغو متعادل:اگر حداقل ۴۸ ساعت تا تاریخ سفر مانده باشد ۸۰ درصد هزینه بازگردانده می‌شود و اگر کمتر از ۴۸ ساعت مانده باشد هزینه‌ای بازگردانده نمی‌شود.

۳-۵- سیاست لغو سختگیرانه:اگر حداقل ۷۲ ساعت تا سفر باقی مانده باشد ۸۰ درصد مبلغ بازگردانده می‌شود و اگر کمتر از ۷۲ ساعت تا سفر مانده باشد هزینه‌ای به مهمان بازگردانده نمی‌شود.

۴-۵- سیاست لغو در زمان اوج سفر*:در روزهای اوج سفر اگر ۵ روز به سفر مانده باشد ۸۰ درصد، و اگر کمتر از ۵ روز به سفر مانده باشد هیچگونه هزینه‌ای بازگردانده نمی‌شود.

*روزهای اوج سفر(ایام پیک): تعطیلات نوروز، تعطیلات نیمه خرداد، تعطیلات ۲۲بهمن و روزهایی از تقویم است که دو یا چند روز تعطیلی متوالی وجود دارد. همچنین روزهایی هم که بین ۲ تعطیلی قرار دارند (مثلا اگر یک روز چهارشنبه تعطیل رسمی باشد، روز پنجشنبه که بین دو روز تعطیل قرار گرفته از روزهای تعطیل است) جزو روزهای اوج سفر شناخته می‌شوند.


اقامتگاهي که ثبت مي‌کنم چه ويژگي‌هايي داشته باشد؟

رعايت کردن موارد زير باعث ايجاد حس رضايت در طول مدت زمان اقامت مهمان و در نتيجه ثبت امتياز بالا براي اقامتگاه شما مي‌شود:

مهمان هميشه انتظار دارد در اقامتگاهي پاکيزه و با شرايط بهداشتي مناسب سکونت داشته باشد. تميز بودن تمام قسمت‌هاي اقامتگاه و نظافت هميشگي وسايل خواب باعث ايجاد حس اطمينان و رضايت در مهمان مي‌شود.

سالم و کاربردي بودن وسايل سرمايش و گرمايش، آب گرم و قابل کنترل بودن دماي آن‌، در دسترس بودن دستورالعمل خاموش و روشن کردن سيستم‌هاي سرمايش و گرمايش و همچنين وجود توري براي پنجره‌ها، به‌خصوص در هنگام استفاده از تهويه طبيعي، از جمله موارد ضروري براي واحدهاي اقامتي‌ است.

سالم بودن وسايل، بي‌صدا بودن لوازم برقي مثل يخچال و کولر و همچنين سالم و بي‌خطر بودن کليد، پريز و چراغ‌ها الزامي است.

در فضاي نشيمن وجود مبلمان راحت با چيدمان ساده و مناسب با فضاي خانه، تلويزيون متصل به آنتن و همچنين وجود بالکن مي‌تواند احساس راحتي بيشتري به مهمان القا کند.

الزامي است بايد براي اتاق‌هاي خواب وسايل خواب سبک و راحت و متناسب با تعداد نفرات در اختيار مهمانان قرار گيرد. کيفيت تشک‌ها و تخت‌ها بايد مناسب باشد و هر تخت ملحفه، پتو، بالش و روتختي تميز و ضدعفوني‌شده جداگانه داشته باشد.

الزامي است در آشپزخانه وسايل تهيه چاي، ليوان، قاشق، چنگال و کارد به تعداد کافي وجود داشته باشد. همچنين بايد مايع ظرف‌شويي، ابر و اسکاچ براي شست‌وشوي ظرف‌ها وجود داشته باشد.

الزامي است سرويس بهداشتي و حمام تميز و ضدعفوني‌شده به مهمان تحويل داده شود. درها بايد سالم باشند و کامل بسته شوند. وجود صابون، شامپو و حوله تميز و ضدعفوني‌شده، آينه سالم و سطل زباله ضروري است. هواکش بايد سالم باشد و نور کافي نيز در محل وجود داشته باشد.

فضاي بيروني اقامتگاه بايد روشنايي مناسب داشته باشد. راهروها، پله‌ها و نرده‌ها تميز و سالم باشند. در صورت وجود آسانسور حتما بايد بيمه شده باشد و محل پارکينگ براي مهمانان مشخص شده باشد.

 


ميزبان چه تعهدهايي نسبت به اتاقک دارد؟ 

ميزبان، به عنوان کاربر وب‌سايت اتاقک، موظف است قوانين را به صورت کامل مطالعه کند و در صورت تمايل به همکاري آن‌ها را بپذيرد.

تکميل پروفايل

شناختن ميزباني که مهمان قرار است با او در ارتباط باشد و اقامتگاهش را رزرو کند باعث ايجاد حس اعتماد بين طرفين مي‌شود. بنابراين ميزبان بايد اطلاعات کاربري خود را کامل و در حساب کاربري‌اش منتشر کند.

به‌روز رساني و اصلاح اطلاعات واحدها

مهمان بر اساس اطلاعات و عکس‌هاي ثبت شده در بخش اطلاعات اقامتگاه نسبت به رزرو آن اقدام مي‌کند. پس اگر تغييراتي در آن پيش آمد حتما اطلاعات اقامتگاه را اصلاح کنيد و يا به همکاران ما در واحد پشتيباني اطلاع دهيد تا مغايرت ايجاد شده را برطرف کنند.

تغيير و به‌روز رساني قيمت‌ها

قيمت اعلام شده براي اجاره اقامتگاه بايد متناسب با کيفيت قابل ارائه به مهمان باشد. شما اين امکان را داريد که هميشه قيمت‌ها را تغيير دهيد. پس ضروري است که هميشه قيمت‌هاي مربوط به اجاره اقامتگاه به‌روز باشند.

در صورت دريافت هرگونه مبلغ اضافي از مهمان يا لغو رزرو توسط مهمان، به دليل مغايرت قيمت، اتاقک اين حق را دارد که اقامتگاه شما را غيرفعال کند.

به‌روز رساني پر و خالي بودن واحدها

اگر به هر دليلي قادر به ارائه واحد اقامتي در تاريخ خاصي نيستيد، بايد در قسمت اتاقک‌هاي من وضعيت واحد خود را در آن تاريخ به «پُر» تغيير دهيد تا امکان رزرو آن براي تاريخ مورد نظر وجود نداشته باشد. در صورت عدم به‌روز رساني وضعيت واحد و لغو کردن رزرو مهمانان به دليل پر بودن واحد شما غير فعال خواهد شد.

 


ميزبان چه تعهدهايي نسبت به مهمان‌ها دارد؟

 


تعهد به رزرو

هنگامي که شما ميزباني کسي را به عهده مي‌گيريد آن‌ها به برآورده شدن نيازهاي خود توسط شما اعتماد مي‌کنند. چه مهماناني که به صورت خانوادگي به تعطيلات آمده باشند و چه آن‌هايي که يک سفر کاري داشته باشند. يک تغيير غيرمنتظره در محل اقامت رزرو شده اتفاقي ناخوشايند براي مهمانان است. ضروري است در صورت پيش‌آمدن تغيير در شرايط اقامتگاه يا سکونت حتما موضوع را به مهمان يا اتاقک اطلاع دهيد.

اطلاعات واحدهاي شما

اگر سکونت در اقامتگاه شما شرايط خاصي دارد مثلا امکان پذيرش مهمان بيشتر از تعداد خاصي وجود ندارد، سيگار کشيدن در ساختمان ممنوع است و يا امکان پذيرش مهمان با حيوان خانگي را نداريد حتما در اطلاعات اقامتگاه به اين موضوع اشاره کنيد.

اگر استفاده از قسمت‌هايي از اقامتگاه ممنوع است حتما در اطلاعات اقامتگاه به آن اشاره کنيد.

در مورد موضوعات غيرمنتظره که اقامت مهمان را تحت تاثير قرار مي‌دهد صادق باشيد. مثلاً اگر در همسايگي شما يک پروژه ساخت‌وساز پر سر و صدا وجود دارد، تعداد پله‌هايي که براي رسيدن به ساختمان وجود دارد زياد است و يا مشکلي براي تامين هميشگي آب گرم وجود دارد حتما در اطلاعات اقامتگاه به آن اشاره کنيد.

مسيرهاي رسيدن به محل اقامت را با جزئيات براي مهمان بيان کنيد. اگر براي رسيدن به واحد بايد از جاده خاکي يا مسيري ييلاقي عبور کند حتما آن را بيان کنيد. بهتر است براي صرفه‌جويي در زمان آن را در اطلاعات واحد اقامتي خود قرار دهيد.

خدماتي مثل پذيرايي وعده‌هاي غذايي، خشکشويي و سرويس رفت و آمد که با هزينه جداگانه در اختيار مهمان قرار مي‌گيرد را در اطلاعات مربوط به اقامتگاه بيان کنيد.

ارتباط با مهمان

سرعت و کيفيت بالا در پاسخگويي به مهمان نشانه حضور ميزباني دقيق، خوش‌فکر و مهمان‌نواز است. براي مهمانهاي خود مهمان‌نواز باشيد.

سرعت عکس‌العمل شما به رزرو، پاسخگويي به سوال مهمان يا پيگيري يک موضوع خاص امتياز ويژه‌اي براي يک ميزبان است. ضروري است درخواست‌هاي رزروي را که براي واحدهاي شما ثبت مي‌شود در سريعترين زمان ممکن پاسخ دهيد.

پسنديده است در طول مدت زمان سکونت مهمان در اقامتگاه شما پاسخگوي او باشيد. حضورتان و دسترسي راحت به شما احساس اطمينان خاطر را در مهمان ايجاد مي‌کند.

فهرستي از شماره‌ تماس‌هاي ضروري محلي براي مهمان تهيه کنيد و در دسترس ايشان قرار دهيد.

به مهمان اطلاعات کافي را درباره نحوه و زمان تحويل کليد و ورود به اقامتگاه ارائه دهيد.

اگر مهمان شما تجربه خوب يا خاصي از اقامت خود ثبت کند باعث مي‌شود که مهمانهاي ديگر با خواندن نظر او براي سکونت در اقامتگاه شما تشويق شوند و آن را براي رزرو انتخاب کنند.

 

 


اتاقک به عنوان بزرگترين سامانه رزرو و اجاره آنلاين محل اقامت در سفر افتخار مي‌کند که شما را به عنوان ميزبان در کنار خود دارد. اين همراهي براي ما ارزشمند است.